EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

legalizacja pracy
Biznes i praca

Ukraińcy w Polsce w czasie pandemii koronawirusa

Nie ma wątpliwości, że Ukraińcy stanowią najbardziej liczną grupę obcokrajowców, jaka na stałe przebywa i pracuje na terenie Polski. Legalizacja pracy na uproszczonych warunkach dała obywatelom Ukrainy szansę na lepsze życie, wyższe zarobki, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak zmieniło się życie dla tych cudzoziemców w obliczu pandemii koronawirusa? Okazuje się, że znacznie.

Musimy wziąć pod uwagę, że nadal większość Ukraińców pracuje w Polsce fizycznie. Bez problemu znajdują zatrudnienie w budowlance, gastronomii, turystyce czy handlu. Niestety, właśnie te sektory rynku ucierpiało najmocniej w ramach obostrzeń. Szereg zatrudnionych straciło pracę. Pracodawcy starali się nie zwalniać, ale jeśli zaistniała taka konieczność, najpierw dawali wypowiedzenia właśnie cudzoziemcom.

Okazuje się także, że dzisiaj w czasie ogromnego kryzysu Ukraińcy mogą liczyć na znacznie mniejsze wynagrodzenie. Wielu obywateli Ukrainy nie miało pracy wcale i wrócili do ojczyzny. Jedynym ratunkiem pozostają bardzo często agencje pośrednictwa pracy i to właśnie z nimi powinni współpracować cudzoziemcy. To te agencje nie tylko załatwiają pracę, ale też kontrolują wszelkie warunki zatrudnienia. Stoją na straży, by Ukraińcy nie byli wyzyskiwani, co w czasie koronawirusa zdarza się niestety coraz częściej.

Czy wszystko wróci do normy, kiedy pandemia koronawirusa się skończy? Z całą pewnością tak, większość Ukraińców nie ma zamiaru rezygnować z pracy w Polsce, tutaj prowadzą nowe, lepsze życie.