EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

sklep dentystyczny
Biznes i praca

Autoklaw w służbie gabinetu stomatologicznego

Autoklaw to urządzenie skomplikowane i dość kosztowne. Cena niektórych modeli wynosi nawet 5 – 6 tysięcy złotych. Mimo to, niejeden sklep dentystyczny uważa je za urządzenia cieszące się dużą popularnością. Świadczy to o tym, jak ważne z punktu widzenia dentysty jest dbanie o higienę. Co warto wiedzieć o takim urządzeniu?

Autoklaw – jak działa

Zadaniem autoklawu jest wytworzenie w komorze roboczej specjalnych warunków termicznych i ciśnieniowych, dzięki którym można sterylizować wybrane przedmioty i sklep instrumenty stomatologiczne. Potencjał autoklawu pozwala na wytworzenie w nim próżni, wysokiej temperatury, a także… pary wodnej. Urządzenie to jest wyposażone w specjalny zbiornik na wodę, dzięki któremu może ono wytwarzać parę o temperaturze nawet 150 – 170 stopni Celsjusza. Jest to wystarczająco dużo, by móc szybko i łatwo pozbyć się drobnoustrojów z akcesoriów stomatologicznych.

Jaki autoklaw może zaproponować sklep dla gabinetów stomatologicznych?

Na rynku istnieje wiele różnych autoklawów, których parametry pracy są – delikatnie mówiąc – mocno zróżnicowane. Najlepsze urządzenia wyposażone są m.in. w funkcję testowania. Dzięki temu użytkownik może (bez wkładania narzędzi) sprawdzić, czy jego sprzęt działa właściwie. Dobry sprzęt może też z łatwością sterylizować przedmioty wypakowane i zapakowane, a także świetnie radzi sobie z bawełną, której sterylizacja jest bardzo skomplikowanym procesem. Na uwagę zasługuje również system zamknięcia drzwiczek autoklawu. W naprawdę dobrych modelach użytkownik otrzymuje do dyspozycji funkcjonalne pokrętło. Dzięki niemu można łatwo zamknąć (domknąć) i otworzyć autoklaw. Obowiązkowym wyposażeniem sprzętu jest też specjalny panel elektroniczny, za pomocą którego użytkownik może łatwo sterować pracą urządzenia i to niezależnie od wybranego wcześniej trybu pracy urządzenia.

Podsumowując, dobrej jakości autoklawy to narzędzia stomatologiczne, które może i nie służą do bezpośredniej pracy przy uzębieniu, ale za to świetnie sprawdzają się w eliminacji patogenów mogących zakazić pacjenta w trakcie prac stomatologicznych.