EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

wideokonferencja
Biznes i praca

Jak przeprowadzić wideokonferencję w firmie?

Rozwój technologii pozytywnie wpływa na powstawanie nowych form przekazu informacji. Niegdyś dostępne wyłączenia połączenia telefoniczne zostały uzupełnione możliwością przesyłania wiadomości tekstowych, co znacznie wpłynęło na zrewolucjonizowanie branży telekomunikacyjnej. Jednak dzisiaj jest to zdecydowanie za mało w szczególności dla biznesu, który potrzebuje narzędzi pozwalających prowadzić komunikację z wykorzystaniem obrazu i dźwięku.

Stos wiadomości na skrzynce mailowej i szereg nieodebranych połączeń to problem, z jakim borykają się specjaliści na całym świecie. Może on się pojawić w sytuacji, gdy mamy do zorganizowania duże przedsięwzięcie lub musimy ustalić szczegóły z kontrahentem znajdującym się w innej części świata. Komunikacja w takiej sytuacji jest dość mozolna i pochłania dużo czasu oraz kosztów. W takiej sytuacji przychodzi nam z pomocą wideokonferencja.

Wideokonferencja polega na komunikacji opierającej się na przesyłaniu informacji w postaci obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym pomiędzy jej uczestnikami. Żeby przeprowadzić wideokonferencję, możemy wykorzystać wideoterminale, które charakteryzuje wysoka jakość przesyłanego audio i wideo. Przesyłanie informacji odbywa się poprzez protokół H.323, który przeznaczony jest do tego celu. Inwestując w zaawansowane rozwiązania przeznaczone do prowadzenia wideokonferencji, uzyskujemy również opcję dla urządzeń mobilnych. Dlatego możemy przenieść trwającą rozmowę na urządzenia mobilne. Nie stanowi również problemu z dołączeniem do trwającej rozmowy nowych uczestników. W przypadku kwestii bezpieczeństwa stosowane jest szyfrowanie AES 128 bit, przez co możemy prowadzić poważne rozmowy biznesowe, spotkania wewnętrzne czy webinary bez obawy, że ktoś nieuprawniony będzie mógł uzyskać dostęp do takich materiałów.