EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

domowa prasa do oleju
Sprzęt i akcesoria

Funkcjonalność prasy olejowej

Wszyscy wiedzą, że naturalny, pozyskiwany z nasion olej to bardzo ważny składnik diety, zawierający w swoim składzie szereg różnych substancji odżywczych. Urządzeniem, które może okazać się bardzo pomocne w jego pozyskiwaniu jest prasa do oleju. Taki sprzęt można mieć w domu i to za dość rozsądną cenę.

Praktyczne wyciskanie oleju w zaciszu domowego ogniska

Zacznijmy od tego, że olej powinno wyciskać się tak, aby nic nie tracić z ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Prasy olejowe są zaprojektowane w taki sposób, aby temperatura gotowego produktu nie była wyższa niż 35 stopni Celsjusza. Nie jest to wcale takie łatwe, gdyż w trakcie wyciskania oleju np. z nasion powstaje nieco ciepła. Jest to – nawiasem mówiąc – pokłosie energii tarcia, jaka jest wykorzystana do procesu wyciskania oleju.

Miąższ? To nie jest żaden problem!

Warto też zauważyć, że domowa prasa do oleju może nie tylko pozyskiwać zimny, naturalny olej, ale też łatwo odseparowywać od niego cząstki stałe. Większość pras została wyposażona w specjalny pojemnik, wewnątrz którego automatycznie umieszczają się pozostałości po wyciskanych ziarnach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo odfiltrować olej. Nie jest to jednak (zwykle) konieczne, gdyż jest on w zasadzie pozbawiony jakichkolwiek cząstek stałych.

Prosta obsługa

Zwykłe, domowe prasy olejowe posiadają jedynie kilka przycisków, za pomocą których można aktywować urządzenie, określić siłę prasowania itd. Niemniej na rynku pojawiają się coraz to bardziej zaawansowane urządzenia. Niektóre z nich (np. wyposażone w specjalne wyświetlacze) posiadają kilka zapisanych trybów pracy. Co więcej, niektóre z nich mogą być wykorzystane jako wyciskarki warzyw lub soków!

Reasumując, prasy olejowe to urządzenia, które choć działają w dość prosty sposób, to jednak gwarantują dostęp do czystego, zdrowego produktu finalnego. Dzięki temu można łatwo wzbogacić codzienną kuchnię w dużą ilość naturalnie pozyskiwanych substancji odżywczych. W końcu każdemu wyjdzie to na zdrowie.