EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

dieta eliminacyjna objawy
Porady

Czy da się leczyć refluks żołądka dietą?

Refluks żołądka to zarzucanie treści pokarmowej do przełyku. Okazuje się, że na tę przypadłość cierpi nawet 40% osób dorosłych, żyjących w krajach cywilizowanych. Jak leczyć refluks i czy dieta na refluks żołądka wystarczy, aby pozbyć się tego schorzenia? Poznaj najlepsze sposoby na refluks i pozbądź się problemu. 

Zdrowe nawyki żywieniowe

Czy wiesz, że sama dieta eliminacyjna nie wystarczy, aby pozbyć się uporczywego refluksu? Okazuje się, że zasady żywieniowe i nawyki, które wdroży pacjent w zakresie spożywania posiłków, są już połową sukcesu. 

Przede wszystkim:

  • jedz mniejsze porcje, ale często, 
  • ostatni posiłek spożywaj 3-4 godziny przed pójściem spać, 
  • nie kładź się od razu po jedzeniu, 
  • jedz regularnie i powoli. 

Dowiedz się, z jakich składników powinno być skomponowane Twoje codzienne menu na refluks, aby zwalczyć uciążliwe dolegliwości. 

Dania na refluks żołądka

Podstawią diety na refluks żołądka, są dania gotowane lub duszone, przyrządzane ze zdrowych, ekologicznych produktów bez konserwantów. Odradza się jedzenia potraw tłustych i wysokokalorycznych, pieczonych, grillowanych i smażonych. 

Co jeść, żeby zwalczyć refluks żołądka?

Odbijanie treści pokarmowej czy pieczenie w przełyku wzmagają ostre przyprawy, owoce cytrusowe, mocna kawa i herbata, alkohol i tłuste mięso oraz tłusty nabiał. Całkowicie zrezygnuj z tych produktów w swojej diecie. 

Dieta rotacyjna eliminacyjna na refluks toleruje spożywanie chudego mięsa, chudego nabiału, warzyw w formie gotowanej czy kasz. 

Jeśli borykasz się z refluksem, pomocna może być szklanka ciepłego, chudego mleka, spożycie kilku migdałów albo siemienia lnianego. Z atakami refluksu dobrze radzi sobie też rumianek, imbir oraz melisa. 

Pamiętaj, że dieta może być tylko wspierającą formą walki z refluksem. Jeśli borykasz się z tą uporczywą dolegliwością, zwróć się do specjalisty, aby rozpoznać przyczynę Twojego problemu i móc ją skutecznie zwalczyć.