EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

rezonans warszawa
Porady

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Wśród wszystkich metod obrazowania zdecydowanie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy jest obecnie rezonans magnetyczny. Pozwala on na precyzyjne określenie stanu poszczególnych organów, a także przygotowanie skutecznego leczenia, które pozwoli pacjentom uporać się z rozmaitymi schorzeniami.

Nic więc dziwnego, że rezonans cieszy się tak dużą popularnością. Zwłaszcza że można z niego skorzystać zarówno w publicznej służbie zdrowia, jak i w placówkach prywatnych, które mają do dyspozycji wiele super nowoczesnych aparatów.

Pomimo tego wciąż wiele osób nie ma wystarczającej wiedzy na temat tego, w jakiś sposób badanie MRI jest wykonywane. Warto więc rozwikłać te wątpliwości i przedstawić wszystkie najważniejsze informacje.

Badanie rezonansem magnetycznym

 

Na początek warto podkreślić, że rezonans to badanie obrazowe, które pozwala określić stan organów wewnętrznych. Pozwalają na to magnetyczne właściwości protonów wodoru, które znajdują się w komórkach organizmu ludzkiego.

Podczas badania generowane jest pole magnetyczne, które oddziałują na protony. Wysyłają one fale, które są następnie przekształcane na obraz poszczególnych struktur. W ten sposób odbywa się rezonans magnetyczny jamy brzusznej, kręgosłupa i innych części ciała.

Co najważniejsze, metoda ta jest bezinwazyjna. Nie powoduje więc żadnych zmian w organizmie. Nie należy się jej obawiać. Wręcz przeciwnie. Gwarantuje bowiem niezwykle precyzyjne obrazowanie, dzięki któremu lekarz może wskazać optymalną procedurę leczenia.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o czymś takim, jak rezonans kontrastem. Związany jest on z podaniem tak zwanej środka kontrastującego, który zwiększa dokładność badania. O jego zastosowaniu decyduje lekarz. Kontrast następnie jest wydalany z organizmu.

Badanie rezonansem pozwala uniknąć wielu trudności związanych ze zbyt późnym zdiagnozowaniem poszczególnych chorób i schorzeń. Warto się więc na niego decydować. Zwłaszcza że na rynku działa wiele klinik, które zapewniają błyskawiczny dostęp do tej formy obrazowania.