EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

koła zębate
Technologie i maszyny

Zalety, zastosowanie, działanie – koła zębate i frez ślimakowy

Frez zwany ślimakowym tworzy ruch między wałami za pomocą gwintów wyciętych w cylindryczny pręt, co ma zapewnić redukcję prędkości. Jeśli interesuje Cię frez ślimakowy i chciałbyś dowiedzieć się na  jego temat czegoś więcej – czytaj dalej.

Frez ślimakowy – zalety i zastosowanie

Zaletami frezów ślimakowych są:

  • redukcja hałasu i wibracji,
  • zwartość.

Wykonane są z utwardzonych metali ze względu na ilość wytwarzanego ciepła. Mówiąc ogólnie frez ślimakowy do kół zębatych jest najbardziej kompaktowym rodzajem systemu przekładni. Można je umieszczać w bardzo małych przestrzeniach, zapewniając jednocześnie dużą redukcję prędkości. Przy prawidłowym montażu i instalacji systemy frezów ślimakowych działają płynnie i cicho. Typową metodą wykorzystania frezów ślimakowych jest frezowanie za pomocą frezu lub narzędzia tnącego – to narzędzie tnące jest podobne do przekładni, z którą będzie współpracował frez. Frezy ślimakowe można obracać, z nimi frezować lub szlifować.

Jak działają frezy ślimakowe?

Frezowanie to metoda wytwarzania kół zębatych przy użyciu zestawu niestandardowych elementów, które są zaprojektowane tak, aby uzyskać odpowiednią funkcjonalność w zależności od zastosowania koła zębatego. Frezowanie to proces kucia na zimno, w którym element o odpowiedniej geometrii jest wciskany w przedmiot obrabiany – tym elementem może być właśnie frez ślimakowy do wielowypustów. Frezowanie ciśnieniowe i na zimno zapewnia bardzo dokładne wymiary i doskonałą jakość powierzchni we wnękach elementu. Frezarki nowoczesnej klasy są w pełni zautomatyzowane i występują w szerokiej gamie rozmiarów, co umożliwia zakładom produkcyjnym wytwarzanie zarówno bardzo małych, jak i dużych kół zębatych. Dwie części frezarki obejmują dwa wrzeciona — jedno do przytrzymywania obrabianego przedmiotu i drugie do przytrzymywania płyty grzejnej. Inną metodą jest ta, gdzie w procesie frezowania koło zębate jest nacinane we frezarce lub szlifierce współrzędnościowej za pomocą frezu zębatego oraz stołu indeksującego lub obrotowego. Zęby koła zębatego są tworzone przez obracający się wieloostrzowy frez, który je tworzy.