Rezonans magnetyczny to badanie które jest bardzo popularne i pomaga wykryć wiele różnych schorzeń i dolegliwości. Badanie jest bardzo skuteczne ale również bezpieczne w diagnostyce wielu schorzeń. Jak nowotwory, choroby jamy brzusznej, zwyrodnienia kręgosłupa czy też wszelkiego rodzaju tętniaki oraz urazy głowy. Szczegółowe informacje znajdziesz także tutaj: https://mridiagnostyka.pl/
Badaniu może być poddany każdy pacjent, w zasadzie nie ma tu większych przeciwwskazań. Jedynym przeciwwskazaniem do badania może być wszczepiony element metaliczny bądź niektóre implanty. W niektórych przypadkach wykluczeniem d badania może być ciąża, stymulator serca, stenty czy też stabilizacje ortopedyczne, a nawet implanty stomatologiczne i aparat ortodontyczny. Dodatkowym problemem w przeprowadzeniu badania jakim jest np. rezonans mózgu bądź rezonans magnetyczny jamy brzusznej może być także klaustrofobia, badanie wymaga zamknięcia w ciasnym i ciemnym pomieszczeniu przez dłuższy czas, dlatego osoby cierpiące na taką dolegliwość mogą mieć problem z przejściem przez takie badanie.
Jak przygotować się do badania
Osoby przygotowujące się do badania jakim jest rezonans kręgosłupa bądź też rezonans głowy czy jakiekolwiek inne badanie rezonansem nie musza w jakiś szczególny sposób się do niego przygotowywać. Jedyną kwestią na która musimy zwrócić uwagę to czy w naszym przypadku musi być wykonany rezonans z kontrastem, jeżeli tak to należy pamiętać o tym, aby przynajmniej na dwie godziny przed badaniem nic nie jeść. Możemy jedynie pić wodę niegazowaną. Należy również pamiętać o tym, że wynika badania może zostać zaburzony przez wszelkiego rodzaju elementy metalowe naszego stroju, a nawet biżuterię, spinki czy zegarki. W przypadku przeprowadzany będzie rezonans mózgu bądź głowy na badaniu musimy pojawić się bez makijażu i lakieru do włosów.
W niektórych przypadkach przeprowadzane jest badanie w sedacji czyli po podaniu środków uspakajających, aby uniknąć ruchy pacjent, które mogłyby spowodować nieprawidłowości w badaniu, najczęściej taki sposób badania przeprowadzany jest u dzieci, którym jest ciężko pozostać w ruchu przez dłuższy czas.