EXTREO.PL

Portal o nowych technologiach i sprzęcie

akcesoria motocyklowe
Motoryzacja

Obowiązkowe wyposażenie motocyklistów

Motocykle stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne i są ogromną pasją wielu Polaków. Oczywiście na polskich drogach możemy spotkać zarówno zaawansowanych motocyklistów, którzy na jednośladach jeżdżą już od wielu lat, jak i tych początkujących. Jednak każdy z nich musi pamiętać o tym, że aby jeździć na motorze komfortowo i bezpiecznie należy zwrócić ogromną uwagę zarówno na swój sprzęt jak i odzież dojazdy na motorze. Jednym słowem dokaż dej nawet krótkiej podróży musimy się odpowiednio przygotować. Oczywiście najważniejszy jest sprawny sprzęt, ale równie dużą rolę odgrywa kask oraz kombinezon na motor.

Swój środek lokomocji z czterech na dwa kółka zmieniamy najczęściej późną wiosną oraz latem, kiedy na dworze robi się coraz cieplej i pogoda sprzyja do tego, aby poczuć watr we włosach. Wtedy na naszych drogach możemy spotkać coraz więcej jednośladów.  Aby odpowiedni przygotować się do nowego sezonu warto zajrzeć w przepisy kodeksu drogowego.  Jeden z przepisów wyraźnie podkreśla, że obowiązkiem każdego motocyklisty jest posiadanie kasku. Większość właścicieli jednośladów przywiązuje ogromną wagę właśnie do tego elementu garderoby i stawia na naprawdę porządne, bezpieczne i dobrej jakości kaski jak kask agv czy kask Klim.

Zapraszamy do odwiedzenia strony producenta.

Wyposażenie motocyklisty

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury na motocyklistów nakłada się również wiele innych obowiązków związanych z wyposażeniem motocykla. I tak do najważniejszej rzeczy należy homologacja. Wymaga się, aby elementy wyposażenia oraz części motocykla mające wpływ na jego bezpieczeństwo były homologowane.  To samo rozporządzenie określa również jakie rodzaje światła musi posiadać dany motocykl oraz takie elementy wyposażenia jak prędkościomierz, lusterko zewnętrzne, sygnał dźwiękowy, błotnik oraz hamulce, a także ogumienie pneumatyczne czy też tłumik wdechu.

Przepisy prawne określają tylko te absolutnie niezbędne elementy wyposażenia, nie określają zbyt restrykcyjnych zasad jednak nie oznacza to, że kierowcy jednośladów są w tym przypadku zwolnieni z myślenia i zachowania się na drodze w sposób jak najbardziej bezpieczny nie zagrażający zdrowiu i życiu innych oraz ich samych.

Więcej informacji: https://corculinari.pl/jak-wybrac-pierwszy-kask-motocyklowy-na-co-zwrocic-uwage/